Основни наватл (астечко)-српски речник
Наватл је један од преко 60 живих аутохтоних језика Мексика и говори га око милион и по људи, припадника етничке групе Нава. Њиме су се користили Толтеци а касније и Астеци, као и други народи централног Мексика. Имена држава Мексико и Гватемала су наватл речи, баш као и имена градова Акапулко или Вахака, градова Tegusigalpa (Honduras), Usulutan (Salvador), Matagalpa (Nikaragva), али и десетина хиљада других насеља у Мексику и Централној Америци.
Сам назив значи течан, јасан језик, иако је метафоричности истовремено једна од његових основних карактеристика. Наватл је унео много својих речи у међународни вокабулар, а у српски су ушле речи попут чоколада (xocolatl), којот (coyotl), авокадо (ahuacatl), гвакамоле (ahuacamolli), какао (cacahuatl), итд.
Речник и граматика наватл или астечког језика резултат су петогодишњих студија које је аутор спровео у Мексику и доприносе напорима за очување наватла, пошто се налази у опасности од нестајања. Овај речник је редак пример успостављања непосредног контакта између наватла и српског, без посредничког колонијалног језика.
На наватлу су испевани неки од најлепших стихова светске поезије, који су у неколико томова сачувани као „Мешикански стихови“. In xochitl in cuicatl – цвет и песма, тј. поезија – чинила је део астечког свакодневице, посебно међу владајући слојем, pipiltin.
Још нема коментара.