Песнику Ненаду Шапоњи уручена награда „Ђура Јакшић”
У Српској Црњи су у току 64. „Липарске вечери”
У родној кући великог уметника приказана изложба Биљане Царић
У Српској Црњи, у петак увече, отворене су 64. „Липарске вечери – Дани Ђуре Јакшића”, а програми, који ове године трају од 6. до 11. јуна, почели су у Музеју, у родној кући Ђуре Јакшића, отварањем изложбе слика Биљане Царић из Војводе Степе.
Свечана академија, на којој је директорка Народне библиотеке „Ђура Јакшић” Аница Гарић, Награду „Ђура Јакшић” за најбољу књигу поезије објављену у протеклој години на српском језику, уручила песнику Ненаду Шапоњи, одржана је у Дому културе. Александра Ћирић Бошковић, покрајински секретар за културу, подсетила је отварајући манифестацију да су специфично обележје овог места значајне личности, које су овде рођене и које су својим деловањем у различитим областима знатно превазишле како родно место, тако и много шире границе.
Када је реч о књижевности, како је она навела, ту су поред Драге или Драгиње Каролине Гавриловић, наше прве романсијерке, пионирског борца за права жена, полиглоте и превиодица чије се дело „Девојачки роман” из 1889. године сматра првим женским романом код Срба, свакако је најпознатији Ђура Јакшић – плодни писац, сликар, учитељ и боем, а изнад свега најзначајнији представник романтизма код Срба.
Успешан и као писац и као сликар, где се истиче на делу иконостаса Светог Прокопија у Српској Црњи из 1853. године, сликајући ликове неких себи блиских људи.
Иако је често био у финансијским проблемима, лутао иселио се, Јакшић је иза себе оставио национално драгоцену уметничку оставштину.
– Зато се последњих више од шест деценија Српска Црња на најбољи начин њему одужује, организујући ову манифестацију – истакла је ресорни секретар и додала да ће секретаријат на чијем је челу наставити да подржава ову културно-уметничку манифестацију, која обележава живот и стваралаштво једног од највећих српских књижевних и сликарских великана, незаобилазне, ванвременске личности у укупном националном културном наслеђу.
У уметничком делу програма наступио је Новосадски камерни хор и првакиња Опере Народног позоришта мецосопран Сања Анастасија. Свечаном програму присуствовао је и покрајински секретар за урбанизам и заштиту животне средине Немања Ерцег, представници Општине Нова Црња, као и помоћница ресорног секретара Снежана Јанковић.
Љ. П.
извор: Вечерње новости