Моја корпа (0)
  • Нема производа у корпи.

Најаве

Отварање изложбе „Дневници сеоба: записи о новосадским породицама“

Издавачка кућа Прометеј и Град Нови Сад вас позивају на отварање изложбе Дневници сеоба: записи о новосадским породицама, у среду 11. јуна у 19 часова у галерији Прометеј (Светозара Милетића 16).

У програму учествују: Милана Вучковић, Гордана Нишевић-Тадић, др Гордана Петковић, Мирко Штарк и Зоран Колунџија, док ће изложбу отворити Роберт Чобан.

У оквиру пројекта, путем изложбе биће представљене три новосадске породице – Форовић, Нишевић и Штарк. На основу породичне заоставштине, различитих докумената и фотографија, као и одабраних личних и породичних предмета, те усмених предања и анегдота публика има прилику да упозна јавну и приватну историју њихових најугледних чланова.

Улаз је слободан.
Добро нам дошли!


Породица Форовић

Стара српска породица пореклом из Баната, чији је родоначелник био Диаманд, трговац у Панчеву. Његов син Јован (1748–1798) постао је новосадски грађанин 1778. Јованов син Георгије (1797–1854), ожењен Мартом рођ. Поповић-Пеци имао је дванаесторо деце, од којих је осморо остало у животу: Јелисавета, Јован, Јулијана, Анастасија, Димитрије, Катарина, Марија и Никола.

Породица Нишевић

Родоначелник ове породице у Новом Саду је Сава Нишевић (1894–1983), рођен у Ораовици, на тромеђи Лике, Баније и Кордуна, од оца Стојана и мајке Анђелије. Примљен је за питомца Привредника у Загребу (1907), у Кањижи је изучио за трговца, потом је радио у Сенти, Бајмоку, Бјеловару, Загребу, а када је дошао у Нови Сад завршио је вечерњу трговачку школу и осамосталио се као трговац (1917).

Породица Штарк

Први, нама познати члан ове породице, Јосиф (Јозеф) Штарк, радио је као шахтер у новосадској Јеврејској општини. У браку са Аном Халас (Фишер) је имао осморо деце. Један од њихових синова, Мирко Штарк (1895–1944), је био ожењен Боришком, рођ. Халас, са којом се венчао 1921. у Новом Саду. Имали су двоје деце, Марту, која је рођена у Новом Саду (1921) и Егона рођеног у Осијеку, јер су се због посла често селили. У Новом Саду су се коначно настанили 1933. године, у кући породице Халас у тадашњој Немачкој (данас Ћирпановој) улици.

Посетиоци ове изложбе имаће прилику да се увере у мултикултуралност нашег града и суживота припадника различитих националних заједница, које су утицале на формирање његовог идентитета.

Сеобе јесу специфичност Новог Сада, а свака од представљених породица дошла је у одређеном тренутку у прошлости, даљој или ближој, и настанила се у Новом Саду. Овај град био је и остао тачка њиховог сусрета.

Захваљујемо на сарадњи породицама Форовић, Нишевић и Штарк. Реализацију изложбе помогла је Градска управа за културу – Град Нови Сад.

Пријава на билтен

Будите обавештени о новостима и акцијама у ИК Прометеј.