Историја иза приповести – Есеји о Југославији
Први пут у једној књизи, на српском језику, сабрани су сви есеји о Југославији. Есеје је Петер Хандке писао у периоду од 1991. до 2011. године:
- ОПРОШТАЈ САЊАРА ОД ДЕВЕТЕ ЗЕМЉЕ – Стварност која је прошла: Сећања на Словенију (1991)
- ЗИМСКО ПУТОВАЊЕ ДО РЕКА ДУНАВА, САВЕ, МОРАВЕ И ДРИНЕ или Правда за Србију (1996)
- ЛЕТЊИ ДОДАТАК ЗИМСКОМ ПУТОВАЊУ (1996)
- ПИТАЈУЋИ У СУЗАМА – Потоњи записи о два крстарења Југославијом у рату, марта и априла 1999. (2000)
- ОКО ВЕЛИКОГ ТРИБУНАЛА (2003)
- ТАБЛАСИ ДАЈМИЈЕЛА – Извештај заобилазног сведока у процесу против Слободана Милошевића (2006)
- КУКАВИЦЕ ИЗ ВЕЛИКЕ ХОЧЕ (2009)
- ПРИЧА О ДРАГОЉУБУ МИЛАНОВИЋУ (2011)
Петер Хандке један је од најугледнијих и најутицајнијих књижевника данашњице. Аутор је стотинак књига прозе, позоришних комада, радио-драма, поезије, есеја, хроника. Посебно су, културно, али и политички, значајни Хандкеови есеји о Југославији сабраани у овој књизи. Наслов књиге Историја иза приповести дао је аутор лично, за ову прилику, „противстављајући“ историографији приповедање и уметничко деловање.
Подручје за које је Хандке одувек био и остао везан јесте простор бивше Југославије која је у његовој књижевности, па и у есејима ове књиге, важна књижевна тема…
„Нешто ме је вукло да завирим иза огледала; терало ме да отпутујем у ту, сваким чланком, сваким коментаром, сваком анализом непознатију и истраживања или чак само гледања све достојнију земљу Србију. И ако неко сада каже: „Аха, просрпки!“ или „Аха, југофил!“ – тај боље да даље не чита.“
Петер Хандке
Петер Хандке један је од најзначајнијих савремених писаца немачког језика. Рођен је 1942. године у Грифену, у Аустрији, а одрастао је у Источном Берлину. Студије у Грацу напушта 1965. године, након објављеног свог првог романа Стршљени, како би се потпуно посветио писању.
Пише романе, приче, есеје и друге прозне текстове. Режирао је три филма, а са Вимом Вендерсом сарађивао је на сценарију за филм Небо над Берлином.
Добитник је бројних књижевних и позоришних награда, међу којима су награде Франц Кафка и Георг Бихнер, Ибзенова награда и друге.
Још нема коментара.