Spašen ili spasen
Kako se kaže?
Ratovi, poznato je, donose stradanje i trpljenje. Kuće su popaljene i porušene, porodice raseljene i rastavljene, mnoge ožalošćene… Sve trpe radnju koju je neko drugi na njima vršio. To se u jeziku iskazuje glagolskim pridevom trpnim.
Postojanje ili nepostojanje uslova za jotovanje u oblicima trpnog prideva najlakše je uočiti na jednom (istom) glagolu koji ima dve forme: spasiti i spasti. Od forme spasiti trpni pridev glasi spašen (sa jotovanjem: spasien – spasjen – spašen). Od forme spasti glasi spasen (jer nema uslova za jotovanje).
Dakle, onaj ko upotrebljava oblik spasiti, može reći spašen, spašavati, spašavanje, a onaj kome je bliže spasti upotrebljavaće oblike spasen, spasavati, spasavanje. Ipak, Pravopis srpskog jezika prednost daje varijanti spasti, spasen.
Prof. Ivan Klajn ide dalje pa kaže: „Ukoliko bi se prihvatio oblik spasiti, morala bi se priznati i glagolska imenica spašenje (umesto spasenje) i nesvršeni glagol spašavati (umesto spasavati), mada za njih nema potvrde u rečnicima.”
Dakle, ako hoćete da budete spaseni, nosite pojas za spasavanje i nadajte se spasenju!
tekst preuzet: Kako se kaže, Milorad Telebak